
Europas upprustning hotar att falla på finansieringen
Europa behöver rustas upp, men satsningarna hotas av allvarliga finansieringsproblem och växande motstånd bland väljarna. Det varnar forskaren Armida van Rij i en rapport för tankesmedjan Centre for European Reform (CER).
...Rapporten pekar på ett tydligt samband mellan nedskärningar i offentliga tjänster och ett ökat stöd för populistiska partier.
I Storbritannien har nedskärningar i sjukvården spätt på missnöjet bland väljarna, medan väljare i Italien varit mer benägna att stödja ytterhögern efter nedskärningar i de offentliga tjänsterna.
På vänsterkanten driver partier i flera läner kampanjer mot upprustning samtidigt som man slår larm om upprustningens inverkningar på de allmänna levnadskostnaderna.
...Armida Van Rij presenterar två lösningar för att komma till rätta med de nationella utmaningar som står i vägen för de europeiska försvarsmålen:
- Försvarsupphandlingarna måste bli mer effektiva
- Regeringar måte öka medvetenheten om säkerhetshoten.
Många betydande försvarsprojekt drabbas i dag av förseningar och skenande budgetar.
Bland annat har Storbritanniens nationella revisionsmyndighet upprepade gånger varnat för ineffektiv användning av försvarsmedel.
