Polskie Radio 24: Szczyt UE bez przełomu w sprawie Brexitu

Agata Gostyńska-Jakubowska
19 October 2018

Unia Europejska zgodzi się na wydłużony okres przejściowy po Brexicie, jeśli zechce tego Wielka Brytania - tak deklarowali szefowie unijnych instytucji na zakończenie szczytu w Brukseli. - Stawka jest wysoka, bo parlament brytyjski może zagłosować przeciwko umowie o wyjściu i deklaracji do niej dołączonej – mówiła w "Magazynie europejskim” Agata Gostyńska-Jakubowska, ekspertka z Centre for European Reform w Londynie.

Podczas szczytu w Brukseli nie udało się przełamać impasu w negocjacjach brexitowych. Premier Theresa May nie wykluczyła, że Wielka Brytania pozostałaby na jednolitym rynku i w unii celnej o 12 miesięcy dłużej, czyli do 2021 roku. To dałoby więcej czasu na wynegocjowanie nowej, unijno-brytyjskiej, umowy handlowej. - Theresa May musi przekonać członków swojego gabinetu i partii do porozumienia, które ostatecznie przywiezie z Brukseli, za miesiąc lub dwa – mówiła Agata Gostyńska-Jakubowska. - Przekazy po szczycie są w miarę optymistyczne i pokazują, że jest zrozumienie w Brukseli i w stolicach europejskich. Theresa May ma bardzo trudne zadanie w swoim kraju. Będzie musiała przeforsować to porozumienie w parlamencie brytyjskim. Niektórzy spekulują, że do tego będą się sprowadzać negocjacje. Stawka jest wysoka, bo parlament może zagłosować przeciwko umowie o wyjściu i deklaracji do niej dołączonej – dodała ekspertka Centre for European Reform.

Agata Gostyńska-Jakubowska stwierdziła, że w przypadku odrzucenia przez parlament brytyjski umowy o wyjściu z UE przybliży się scenariusz braku porozumienia. - Niektórzy eksperci uważają, że Theresa May może chcieć opóźniać proces przedstawienia potencjalnego porozumienia parlamentarzystom w Wielkiej Brytanii. Im później to zrobi tym większe szanse, że zostanie ona zaakceptowana przez parlament. W okolicach grudnia rynki będą bardzo niespokojne co oznacza, że parlamentarzyści biorący pod uwagę głosowanie przeciw umowie, później mogą mieć już inne perspektywy – dodała Agata Gostyńska-Jakubowska.

 

Więcej w całej audycji.