Лейбористська трагедія

Лейбористська трагедія

Opinion piece (Den)
15 September 2015

Які ризики несе для Британії обрання Джеремі Корбіна лідером партії робітників.

Ян БОНД, директор департаменту з питань зовнішньої політики Центру європейських реформ, Лондон:

— Після несподіваної поразки лейбористів на парламентських виборах у травні, прихильники Лейбористської партії шукали щось дуже відмінне від того, що було раніше. Інші три кандидати на лідерство були частиною попередньої команди лідерів опозиції на чолі з Едом Мілібендом, і їм було важко дистанціюватися від усього вони намагалися зробити протягом останніх п’яти років.

Нові правила обрання керівництва означали, що багато тих, хто не є членами, але прихильниками Лейбористської партії праці, міг заплатити три фунти і проголосувати. І багато хто з них підтримали Корбіна. Це не було вирішальним (повноцінні члени партії також підтримали його), але вони створили враження, що він заручився великою підтримкою.

Профспілки підтримали його. Упродовж багатьох років вони представляли лівішу частину більшості лейбористської партії. Члени профспілок автоматично не голосують на виборах, але ті, хто вирішив зробити так, підтримали найбільш лівого кандидата.

Багато політичних поглядів Корбіна поверхнево привабливі. Він хоче націоналізувати залізниці. Багато людей у Великобританії вважає, що приватизовані залізниці беруть занадто велику плату з пасажирів і не забезпечують хороше обслуговування. Він хоче, щоб держава більше інвестувала в охорону здоров’я. Серед багатьох британців побутує думка, що партнерство держави з приватним бізнесом забезпечили великі прибутки приватним компаніям за рахунок якісного обслуговування пацієнтів. Він вважає, що у Великобританії надто багато нерівності, і більшість людей погоджуються з цим.

Проблема полягає в тому, що більшість людей, зокрема й ті, хто голосував за нього, не подивились уважно на його політичні погляди, а якщо б зробили це, то висловили б свою незгоду з ними. Парламентські вибори демонстративно засвідчили, що не тільки більшість людей у Великобританії не хочуть жити в соціалістичній країні, вони навіть не хочуть жити в соціал-демократичній країні. Якщо британці почують, чого прагне Джеремі Корбін, а не тільки його туманні загальні міркування про те, що не так з країною, то вони, ймовірно, будуть шоковані.

Чи може Корбін впливати на зовнішню політику Великої Британії? Одна відповідь полягає у наступному: дуже малоймовірно, щоб він став прем’єр-міністром, щоб мати можливість реалізувати божевільні зовнішньополітичні ініціативи, включаючи його ідеї, що ЄС і НАТО є винними у вторгненні Росії в Україну (яке він, звісно, не вважає російським вторгненням).

Однак є кілька сфер, у яких він може мати (негативний) вплив на політику, навіть як лідер опозиції. По-перше, в якийсь момент до загальних виборів 2020 року уряд повинен ухвалити певні рішення щодо заміни системи ядерного стримування Trident. Оскільки консерватори мають більшість, то вони можуть провести це рішення через палату громад без підтримки лейбористів, але це таке питання, щодо якого корисно мати максимально можливий політичний консенсус. Із лідером Корбіним, сильним противником ядерної зброї, уряду навряд чи варто розраховувати на будь-яку підтримку Лейбористської партії.

По-друге, він не є сильним проєвропейським політиком, а деякі з його союзників у профспілках активно налаштовані проти ЄС. За іронією долі, якщо багато євроскептиків-консерваторів вважають Євросоюз соціалістичною організацією, то Корбін і його прихильники вважають євроспільноту капіталістичною змовою. Таким чином, найбільший ризик, який він становить у сфері зовнішньої політики, полягає в тому, що в наступному році, коли Девід Кемерон проводитиме референдум щодо членства в ЄС, Корбін не буде агітувати, щоб Великобританія залишилася. А Великобританії буде надзвичайно складно залишитися в ЄС без твердої підтримки Лейбористської партії, оскільки опонентами будуть Партія незалежності Великобританії та половина Консервативної партії.